Alman havacılık sektörünün Türkiye’den iş teklif edeceğini açıklamasının ardından, “Almanya’da iş başvurusu nasıl yapılır, şartlar nelerdir, ne zaman ve nasıl?” Cevapları aramaya başlayın.


Almanya, Türkiye’den işçi alımı yapacağını duyurdu. Salgın sırasında binlerce havalimanı çalışanını kaybeden Almanya, çözüm olarak Türkiye’den geçici “misafir işçi” getirmek için adımlar atıyor. Bununla ilgili açıklama Alman uçak endüstrisinden geliyor. Bu bir Alman iş başvuru formu, koşulları ve tarihleri…

ALMANYA’DA NE KADAR ÇALIŞAN OLACAK?

Federal İstihdam Servisi, Türkiye’den havalimanlarında çalışan çalışanlara yeşil ışık yaktı. Karar, Türk çalışanlara yönelik vize işlemlerini kolaylaştırmak için verilirken, Almanya’da havalimanlarında çalışmak üzere yaklaşık 2 bin nitelikli kişinin geçici olarak istihdam edilmesi bekleniyor.
Federal İstihdam Servisi sözcüsü, nihai kararla birlikte Türkiye’deki Alman diplomatik misyonlarının artık her vize başvurusu için ayrı izin almalarına gerek kalmayacağını ve bu sayede prosedürlerin hızlandığını duyurdu. Çalışma izinleri sadece havalimanı yer hizmetleri personeli olarak iş tecrübesi olan kişilere verilecektir. ajans sözcüsü; Yolcu ve bagaj taşımacılığı, araba kullanma ve havalimanı check-in konularında profesyonel deneyime sahip olanların vize başvurusunda bulunabileceğini söyledi. Türkiye’den veya başka bir ülkeden işçilere saat başına en az 1
,25 avro ödenecek. Ayrıca tatillerde, gece vardiyalarında ve Pazar günleri çalışanlara ikramiye verilecek. Türk havalimanı çalışanlarının Almanya’daki kargaşayı yatıştırması bekleniyor. Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’nın havalimanlarında şu anda 7.200 kalifiye işçi bulunmuyor.

ALMANYA ÇALIŞANLAR İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular doğrudan Almanya’daki havalimanına veya Türkiye’de havalimanının çalıştığı bir aracı kuruluş aracılığıyla yapılabilir. Almanya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. İlgili kurslardan sertifika almış çalışanlara, havalimanı kimyasalları ile çalışabilmek için gerekli sertifikalara ve mesleki deneyime sahip çalışanlara fırsat verilecektir. Verilen çalışma izni 6 Kasım 2022 tarihine kadar geçerli olacaktır.